Пов’язане зображенняПов’язане зображення

Кір та його профілактика

Станом на 01.01.2019 р. на кір захворіло 54481 чол. людини ( 20204 дорослих і 34 277 дітей), внаслідок ускладнень від хвороби померло 16 осіб - 4 дорослих і 12 дітей. (За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України). За 12 місяців 2018 року в Черкаській області зареєстровано 362 випадки кору, із них в м. Черкаси – 45. В порівнянні із 2017 р. захворюваність виросла в 40,2 рази. Серед хворих осіб – 112 дітей віком 0-17 років. Найбільш середня питома вага хворих дітей у віковій групі 10-14 років – 26,6%. Друге місце посідає вікова група 5-9 років – 24, 5 % третє – 15 17 р.- 15 % . Люди, в яких дані про щеплення відсутні, налічують 42,0%, не вакциновані складають 29,2%, дві дози отримали – 24,0%, одну дозу – 5,7%.

В перші два тижні 2019 р. в Україні на кір захворіло 5059 осіб – 2042 дорослих та 3017 дітей, із них 2 осіб померло.

Кір – небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Передача інфекції

Вірус кору поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах. Вірус залишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 годин. Інфікована людина може передавати вірус ще за 4 дні до і за 4 дні після появи у неї висипу. Ризик захворіти збільшується й через спільне перебування дітей в організованих колективах, тому дуже важливо, щоб діти були вчасно щеплені за Календарем профілактичних щеплень. Щеплення проти кору проводиться дітям в 12 місяців. Друге (ревакцинація) – у шестирічному віці. Після вакцинації імунітет гарантований у 75% дітей, після ревакцинації – у 95%.

Дорослі громадяни можуть отримати щеплення у віці до 30 років, якщо вони не хворіли на зазначені інфекції, немає документального підтвердження про проведення такого щеплення раніше. Це можна зробити в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, попередньо придбавши вакцину в аптеці.

Симптоми

Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з’являється висип, спочатку, як правило, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні висип поширюється по всьому тілу, з’являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

При перших симптомах, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Ускладнення

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити ускладнення — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт, і навіть призвести до смерті

Захворювання на кір під час вагітності також може мати серйозні наслідки для здоров’я жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Захистіть себе і дитину - вакцинуйтеся!

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"

Кiлькiсть переглядiв: 175

Коментарi